Bez ohledu na kvalitu produktů napříč segmenty je vždy z pohledu jejich rozšíření důležité zachytit ten správný okamžik z celého cyklu adopce dané technologie. Jak je na tom 5G, do kterého se mají podle různých zpráv v příštím desetiletí investovat biliony dolarů?
Když se níže podíváte na obrázek, který ilustruje hype křivku pro technologie a životní cyklus jejich nasazování, zjistíte, že s 5G technologiemi jsme zhruba někde kolem propadu do deziluze (trough of disillusionment). Za posledních pár let zaznívaly různé divoké předpovědi o budoucích výších investic do 5G, o nárůstu počtu uživatelů i nových využitích. To byla fáze stoupání na vrchol nadsazených očekávání (peak of inflated expectation), ve které probíhaly po celém světě první testy 5G. V průběhu loňského roku se některé věci ustálily, ujasnila se řada očekávání a nastavil se realističtější přístup – k pomalé evoluci a nasazování 5G.

Operátor v Jižní Koreji byl první na světě, kdo spustil komerční provoz 5G sítě a využívá k tomu technologie A10 Networks. Tato první nasazení 5G jsou postavené na non-stand-alone (NSA) přístupu. To znamená, že rádiová přístupová síť (RAN) se upgraduje na 5G NR (New Radio), zatímco backendová páteřní síť zůstává 4G evolved packet core (EPC), které se upgraduje o CUPS (Control and User Plane Separation). Vznikne tím tzv. 5G EPC. To pomůže vyřešit úzké hrdlo poslední míle (na úrovni RAN) a podpoří další možnosti využití enhanced mobile broadbandu (eMBB), jako je sledování videa 4K na smartphonech.
Nicméně, podpora vysoce spolehlivé, nízko-latenční komunikace (uLLC) v případech, jako jsou například rozšířená realita, samořiditelná auta, chirurgické zákroky na dálku apod., nebo využití masivní mezistrojové komunikace (inteligentní domy, automatizace v továrnách atd.) vyžaduje redesign páteře bezdrátové sítě. Účelová zařízení hostující monolitické aplikace – např. MME (Mobility Management Entity) – je potřeba povýšit na modularizované mikroslužby – např. UPF (User Plane Function), funkce ověřovacích služeb (AUSF) atd. – běžící v prostředí cloudu. Navzájem provázané mikroslužby pak budou účastníkům sítě poskytovat služby dynamicky.
Podobnost s podnikovým světem
Tento přechod je podobný tomu, čím za poslední 1,5 dekády prošel podnikový svět. Monolitické aplikace provozované v privátním datovém centru se přeměnily a modularizovaly na software jako službu (SaaS), která běží napříč veřejnými, soukromými a hybridními cloudy a umožňuje přístup odkudkoliv a z jakéhokoliv zařízení bez nutnosti připojit se k firemní síti. To nyní umožňuje podnikům aktualizovat aplikace na denní bázi, protože jediné, co musí udělat, je upgradovat mikroslužby namísto celé aplikace.
Telekomunikační operátoři se při zavádění nových služeb snaží dosáhnout stejné úrovně agility, aby je dokázali rychleji monetizovat. Tento přechod však otevírá dříve zcela uzavřené a velmi hlídané sítě bezpečnostní hrozbám, kterým je podnikový svět už dávno zvyklý čelit.
Jak může A10 Networks pomoci?
Produkty CGNAT, CFW a TPS od A10 Networks jsou připraveny chránit telekomunikační sítě, které v dalším desetiletí projdou masivní proměnou. Společnost postupuje v avizovaném rozšiřování portfolia do modularizovaných a kontejnerových mikroslužeb pro snadnou a rychlou orchestraci a upgrady bez narušení provozu služeb v síti.
Z pohledu hype křivky právě vstupujeme v adopci 5G technologií do fáze návratu k realitě/napravené pověsti (slope of enlightenment) a je proto správný okamžik položit spolehlivé základy této zásadní technologické transformace.
Autor: Ravi Raj Bhat, CTO, A10 Networks
Překlad a úpravy: Jan Mazal, VPGC
Zdroj: A10 Networks – 5G: The Slope of Enlightenment